I don't mind spending extra for high quality food, and I do. But we change completely the litter boxes every week. As in empty, clean, refill. A 40 lb bag of litter will do 5 litter box cleanings, or roughly 2 1/2 weeks, as we have 2 litter boxes. So, doing the math, that would be roughly ..........
52 weeks per yr / 2.5 weeks per bag = 20.8 bags / yr
20.8 bags / yr X $22 per bag = $457.60 / yr.
Tidy Cat @ Sam's club (40 lb bag) = $4.88
20.8 bags / yr X $4.88 per bag = $101.50 / yr.
I do a lot for the environment now, we recycle everything we can. But I just can't tolerate that price being almost 5 times more than what we are paying now. So, it's flushable...........I am on a septic tank and don't think that is a good idea anyway. I'm not knocking anyone who uses it, I just can't afford to is my point. Wheat is a renewable resource, so I just don't understand why the HUGE price difference. Maybe if you all would stop buying it, they would adjust the price? I know wishful thinking. I'll just wait until it becomes more affordable.
52 weeks per yr / 2.5 weeks per bag = 20.8 bags / yr
20.8 bags / yr X $22 per bag = $457.60 / yr.
Tidy Cat @ Sam's club (40 lb bag) = $4.88
20.8 bags / yr X $4.88 per bag = $101.50 / yr.
I do a lot for the environment now, we recycle everything we can. But I just can't tolerate that price being almost 5 times more than what we are paying now. So, it's flushable...........I am on a septic tank and don't think that is a good idea anyway. I'm not knocking anyone who uses it, I just can't afford to is my point. Wheat is a renewable resource, so I just don't understand why the HUGE price difference. Maybe if you all would stop buying it, they would adjust the price? I know wishful thinking. I'll just wait until it becomes more affordable.